Modul condițional-optativ

Modul condițional-optativ este un mod verbal personal (predicativ) ce reflectă o acțiune ce poate fi fie dorită (optativ, având rădăcina în cuvântul latin „optare”, care înseamnă a dori), fie realizabilă sub anumite condiții.

Atunci când exprimă realizabilitatea unei acțiuni, modul condițional-optativ se folosește de obicei în contextul unei propoziții, cu condiția fiind exprimată printr-o altă frază.

În schimb, când indică dorința, forma condițional-optativă poate fi utilizată fie în propoziții autonome, fie în propoziții principale.

  • Aș merge și eu la munte. (aș merge – verb la modul condițional-optativ, exprimă o acțiune dorită, propoziție independentă)
  • Aș merge și eu la munte, 1/ dar nu am timp. 2/ (aș merge – verb la modul condițional-optativ, exprimă o acțiune dorită, propoziția principală 1/)
  • Dacă aș mai sta 1aș ajunge prea târziu.2/ (aș ajunge – verb la modul condițional-optativ, 1/ condiție)

Modul condițional-optativ cuprinde două timpuri: prezent și perfect.

Condițional-optativ prezent


Modul condițional-optativ prezent se formează prin folosirea verbului auxiliar „a avea” (aș, ai, ar, am, ați, ar) în combinație cu infinitivul verbului de conjugat.

În funcție de conjugare, verbele la conjunctivul condițional-optativ prezent pot lua următoarele forme:

PERSCONJUGAREA ICONJUGAREA A II-ACONJUGAREA A III-ACONJUGAREA A IV-A
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
aș mânca
ai mânca
ar mânca
am mânca
ați mânca
ar mânca
aș tăcea
ai tăcea
ar tăcea
am tăcea
ați tăcea
ar tăcea
aș face
ai face
ar face
am face
ați face
ar face
aș citi
ai citi
ar citi
am citi
ați citi
ar citi

Aceste forme exprimă acțiuni dorite sau realizabile în prezent sau în viitor sub anumite condiții.

Condițional-optativ perfect

Condiționalul-optativ perfect se alcătuiește prin combinarea condiționalului-optativ prezent al verbului „a fi” cu participiul verbului conjugat.

În funcție de conjugarea verbelor, în modul condițional-optativ și timpul perfect, acestea adoptă următoarele forme:

PERSCONJUGAREA ICONJUGAREA A II-ACONJUGAREA A III-ACONJUGAREA A IV-A
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
aș fi mâncat
ai fi mâncat
ar fi mâncat
am fi mâncat
ați fi mâncat
ar fi mâncat
aș fi tăcut
ai fi tăcut
ar fi tăcut
am fi tăcut
ați fi tăcut
ar fi tăcut
aș fi făcut
ai fi făcut
ar fi făcut
am fi făcut
ați fi făcut
ar fi făcut
aș fi citit
ai fi citit
ar fi citit
am fi citit
ați fi citit
ar fi citit
error: